Bebeğinizin Bezini Değiştirirken Bilmeniz Gerekenler

Her aile gibi biziler içinde bebeklerimizin aile içinde çok özel bir yeri var. Bizler için değerli olan bebeklerimizin alt temizliği sağlıkları açısından çok önemli bir konudur. Bebeklerde alt temizliği konusunda halk arasında bilinen yanlışlıklar bebeklerimizin sağlığının ciddi derecede tehdit eder bir seviyede. Peki nedir bu önemli bilgiler ve dikkat edilmesi gereken noktalar?

Gerekli olan tüm malzemeler bir elimiz bebeğin üzerindeyken, diğer elimizle ulaşabileceğimiz mesafede olacak şekilde hazır bulundurulmalı. Bebek herhangi bir nem, soğuk ya da sıcak hava akımının olmadığı örtü üzerine nazik bir şekilde yatırılmalıdır.

Bebek bezinin cırt cırtları söküldükten sonra nazik bir şekilde bebeğin iki ayağı sol ile tutulmalı ve bez bebeğin bacakları arasından aşağı indirilerek ıslak bir mendil aracılığı ile bulunduğumuz ortamı kirletmemeye özen göstererek popo etrafındaki katı ve sıvı dışkı kalıntıları temizlenmelidir. Daha sonra oluşan kirli bez ve ıslak mendiller poşetlenerek atılmalıdır

Bu noktada dikkat edilmesi önemli olan konulardan bir tanesi bebek bezi açıldıktan sonra gelen soğuk havanın etkisiyle özellikle erkek çocuklarda çiş yapma isteği meydana gelebilir. Bu durum karşısında bir peçete yada eski bezin üzerine çişi yaptırılmalı etrafın kirlenmemesine özen gösterilmelidir.

Dikkatini Çekmedi Mi ?  Doğru Mama Sandalyesi Nasıl Olmalı?

Yorum yapın