Bebek Yemekleri ve Çorbaları: Bebek Yemek Tarifleri

Bebek Yemek Tarifleri: Bebeğinize Yedirebileceğiniz En Güzel Yemekler

Canlıların yaşamını sürdürmesi için beslenmesi gerekir. Hayata devam etmek, sağlıklı olmak ve her zaman sağlıklı yaşaması için beslenme önemlidir. Yetişkinler açısından bu kolaydır. Çünkü birçok şeyi yiyebilir. Ama ya bebekler onlar ne yemeli ve sağlıklı olmalı? Bu birçok annenin kafasında olan bir sorudur. “Bebeğim nasıl beslenmeli, neler bebeğime faydalıdır, bebeğim bu yiyeceği de yiyebilir mi?” Gibi sorular sık sık duyulur. Her şeyden önce bebeğin sağlıklı ve dengeli beslenmesi gerekir. Bu bütün insanlar için değişmez bir kanundur. Vücut için önemli olan besinleri yeteli bir şekilde almalıyız.

İdeal Bebek Yemekleri Nelerdir?

Bebekler için ideal yemekleri şöyle sıralayabiliriz.

Yumurta; bebeğe 6. aydan itibaren yumurta yedirebilirsiniz. Bebeğe iyi pişmiş yumurta vermek daha faydalıdır. Özellikle katı pişmiş yumurta sarısını vermek daha iyidir. Yumurtayı kaynattıktan sonra bebeğe küçük parçalar halinde yedirmeye başlayın, ileri zamanlarda arttırarak yediriniz.

Yoğurt; 4. aydan sonra bebeğe verilecek ilk ve en güzel ek gıdalar arasındadır. Ancak her bebek farklılık gösterebiliyor ve bazı bebeklerde yoğurt gaz yapabiliyor. Bunun için ilk olarak bebeğe az miktarda yedirip beklemelisiniz. Rahatsızlık vermiyorsa yedirmeye devam edebilirsiniz. Eğer rahatsızlık veriyorsa iki gün sonra tekrar denemelisiniz. Yoğurt ev yapımı olursa bebek için daha iyi olur.

Yapılışı; ılık süte bir miktar (bir litre süt için bir yemek kaşığı yoğurt)yoğurt konulur ve her noktaya dağılması için iyice karıştırılır. Daha sonra bir bezle kap iyice sarılır ve 5 saat kadar beklenir.

Dikkatini Çekmedi Mi ?  Bebekler İçin Avokado: Ne Sıklıkta Verilmeli, Nasıl Hazırlanmalı?

Süt; çocuk için anne sütü yeterli ise inek sütü içermeye gerek yoktur. Ancak anne sütü yeterli olmuyorsa 2 yaşına kadar olabildiğince inek sütü içmelidir. 2 yaşından sonra ise günde bir bardak süt yeterli olur. Süt sevmeyen çocuklara peynir, muhallebi, yoğurt, gibi yiyecekler yedirilmelidir.

Meyve suyu; portakal, elma, mandalina ve havuç ilk olarak yıkanır ve daha sonra dikkatlice soyulur. Rendelenerek suyu süzdürülerek meyve suyu elde edilir. Meyve suları mevsimine göre meyvelerle yapılabilir. Yazın bebekler için sadece şeftali suyu sağlıklı bir içecektir. Aynı şekilde kışınsa elma, portakal ve mandalina ile meyve suyu hazırlanabilir.

Balık; ilk olarak bebeğe bir tatlı kaşığı şeklinde verilerek başlanmalıdır. Bu miktar zamanla arttırılır. Balık taze ve kılçıksız olarak bebeğe yedirilmelidir. Izgara veya haşlama şeklinde balık pişirilebilir.

Muhallebi; 1 tatlı kaşığı pirinç unu ile 1 çay bardağı süt karıştırılır. Ocakta kısık ateşte karıştırılarak pişirilir. Ocaktan alınırken 1 tatlı kaşığı şeker eklenir ve soğutulup bebeğe yedirilebilir.

Bebek ÇORBALARI: Bebekler için Çorba Tarifleri

Havuç Çorbası; A vitamini bakımından havuç iyi bir besindir. Gözlerin sağlığı açısından da havuç ilk sırada yer alır. Bu çorbayı 1 yaşından sonra bebeğinize verebilirsiniz.

Havuç çorbası için Malzemeler

Bir miktar rendelenmiş havuç,

2–3 yemek kaşığı süt,

Bir tutam tuz ve 250 ml su,

Yarım tatlı kaşığı un ve çok az tereyağı.

Yapılışı; yağı erittikten sonra unu katıp biraz kavrulur. Su katılıp karıştırılır. Bir süre karıştırdıktan sonra içine rendelenmiş havuçları katarak pişirilir.

Bebekler İçin Patates çorbası Tarifi

Malzemeler;

Bir tane patates,

Bir kaşık sıvıyağ,

2 çorba kaşığı yoğurt,

1 çorba kaşığı un.

Yapılışı; geniş bir tencereye yoğurt konur ve içine rendelenen patates, un ve sıvı yağ konularak iyice karıştırılır. Özleşene kadar pişirilir ve servis yapılır.

Dikkatini Çekmedi Mi ?  Bebekler Neden Kabız Olur? Bebeklerde Kabızlık Nasıl giderilir?

Bebeklere Mercimek Çorbası Tarifi

Malzemeler;

1 yemek kaşığı sıvıyağ,

1 su bardağı un,

1 yemek kaşığı mercimek,

Bir adet havuç, 1 adet patates.

Yapılışı; patates ve havuç rendelenir. Tencereye su, mercimek, havuç ve patates konulur. Sonra sıvıyağ ilave edilir ve süzgeçten geçirilir.

Bebekler için Tarhana Çorbası Tarifi

Malzemeler;

1 su bardağı su

1 tatlı kaşığı yağ

1 çorba kaşığından az tarhana

Yapılışı; tarhana yağ ile karıştırılarak biraz pişirilir. Ardından su konularak pişmeye bırakılır.

Bebekler İçin Omlet Tarifi

Malzemeler;

Bir miktar rendelenmiş kaşar peyniri,

Bir tatlı kaşığı sıvıyağ (zeytinyağı daha iyi olur)

Bir yumurtanın sarısı

Yapılışı; tavaya yağ konulur ve karıştırılan yumurta ile kaşar peyniri tavaya dökülür. Her iki yönü de pişirilir.

Yorum yapın