Daha Fazla Anne Sütü İçin Ne Yapmalıyım?

Daha Fazla Anne Sütü İçin

Daha fazla anne sütü için daha fazla emzirmek gereklidir. Ya da ne kadar sık süt sağarsanız, o kadar çok süt üretirsiniz. Muhtemelen kısa, düzenli seansların size en iyi sonuçları vereceğini göreceksiniz. 24 saat içinde en az altı kez sütünüzü sağmayı hedefleyin. Sağma seansları arasında altı saatten fazla zaman bırakmamaya çalışın.

Her İki Göğüste Çalışmalıdır!

Bebeğinizi bir göğsünüzden emzirirken diğerini de pompalayabilirsiniz. Bu, daha fazla anne sütü sağmanıza yardımcı olacaktır. Çünkü bebeğinizin bir göğüsten beslenmesi, diğerinden süt salınmasına yardımcı olur. Bebeğinizin emmesi, göğüslerinizi daha fazla süt üretmeye teşvik etmeye yardımcı olur. Özellikle emzirmenin ilk günleri çok önemlidir. Elektrikli pompa kullanarak iki göğsü aynı anda pompalamak (çift pompalama) size zaman kazandırabilir. Ancak elektrikli veya manuel bir pompa ile bir seferde bir göğsü pompalayarak aynı miktarda süt sağabilirsiniz.

Herkes göğüs pompalarını, özellikle de pahalı olabilecek elektrikli olanları alamayabilir. Bir alternatif de el yardımı ile sütünüz sağmak olacaktır. Bu konuda beceri kazandıktan sonra, bir pompa kullanıyormuş gibi elinizle süt sağmanız mümkün olacaktır. Her işte olduğu gibi, elle sağma konusunda da pratik yapmak sizi bu konuda profesyonel yapar. Bu yüzden ilk başta biraz süt alırsanız endişelenmeyin. Aldığınız bir miktar sütün yerini ilerleyen zamanlarda bol miktarda süt alacaktır.

Süt Akışını Nasıl Arttırabilirim?

Sağma sırasında süt akışınızı nasıl en üst düzeye çıkaracağınız ve dolayısıyla daha fazla anne sütü için yapmanız gerekenler aşağıda ki gibidir;

  • Stresli hissetmek sütünüzün gelmesini engellemektedir. Bu yüzden stressiz ve sakin bir zaman seçin.
  • Gevşeme veya görselleştirme teknikleri yardımcı olabilmektedir. Yavaş, derin nefes almayı deneyin, uzun ve yavaş bir nefes verin. Ya da sütünüzün serbestçe aktığı, sizi ve bebeğinizi sıcak ve rahat bir yerde hayal edin.
  • Süt sağma işleminde bebeğinizden ayrı iseniz, rahatlamaya çalışın ve onu düşünün. Bir fotoğrafına bakabilir veya yanınızda kıyafetinden küçük bir parça bulundurabilirsiniz. Bu, sütünüzün gelmesini teşvik etmeye yardımcı olacaktır.
  • Sağmaya başlamadan önce birkaç dakika göğüslerinize nazikçe masaj yapın. Masaj yapmak sütün akışının devam etmesine yardımcı olabilir.
  • Göğüslerinizi meme ucuna ve aşağı doğru hareket ettirin. Başlamadan önce ellerinizi ısıtmayı unutmayın.
  • Göğüslerinize sıcak bezler koyun veya pompalamadan önce ılık bir banyo veya duş alın. Sıcaklık, göğsünüze giden kan akışını artırmaya ve süt sağmayı kolaylaştırmaya yardımcı olacaktır.
  • Günün en iyi uygun zamanı kadından kadına değişmektedir. Ancak göğüsler genellikle sabahları daha dolgun hissedilir.
Dikkatini Çekmedi Mi ?  Bebeğinizi Rahatlatmak için Etkili Gaz Çıkarma Yöntemleri

Bebeğiniz Emmese Dahi Sizinle Temas Halinde Olsun

Bebeğiniz erken doğduysa ya da hasta olduğu için ilk başta emziremiyorsa, sizinle cilt temasından yine de yararlanabilir. Bu aynı zamanda vücudunuzu süt üretmeye teşvik edecektir. Ona harika bir başlangıç ​​sağlayacak ve önümüzdeki haftalarda üreteceğiniz süt hacmini artıracaktır. Hastane personelinin desteği ve yardımıyla, doğrudan emzirmeden süt sağmanın tamamen mümkün olduğundan emin olabilirsiniz. Sakın endişelenmeyin ve kesinlikle stres içerisine girmeyin. Daha fazla anne sütü için yapacağınız pratikler sizi hedefinize ulaştıracaktır.

Yorum yapın