Bebeklerin İshal Olmasına Sebep Olan Faktörler

Bebekler hangi nedenlerle ishal olur?


İlk dönemlerde bebeklerde anne sütü aldıklarında bol sıvı dışkılama vardır. Bu nedenle bebeğin ishal olduğunu anlamak çok kolay olmayabilir. Ama anne sütü kakası altın sarısı renkte sulu içinde tanecikler olan bir kakadır. Birinci aydan sonra bu kaka gidereke koyulaşmaya püre kıvamına gelmeye başlar. Ama genel olarak renk altın sarısıdır. Ve içinde herhangi bir ekstra madde görmeyeceksinizdir. Bebeklerde bizim ishalle en sık karşılaşma nedenimiz inek sütü alerjisidir. İnek sütünü direk bebeğe veriyor olmamız gerekmez.

Özellikle kullandığımız bebek mamalarının hepsi inek sütü bazlı mamalardır. Bunlar inek sütü alerjisine yol açabilirler. Sırf anne sütüyle beslenen bebeklerde alerjinin durumuna göre annenin almış olduğu inek sütü ürünleri yani peynir yoğurt ve direk süt bebekte inek sütü alerjisi yapıp ishale neden olabilir. Özellikle ishalle birlikte bebekte döküntü varsa ki inek sütü alerjisinde genelde eşlik eder.

Cildin herhangi bir bölgesinde o zaman inek sütü alerjisi demek daha kolaydır. Sadece anne sütüyle beslenen bebeklerde mikrobik ishale rastlanma sıklığı çok çok düşüktür. Ama mamayla beslediğimiz zaman bebeklerde her ne kadar dikkat etseniz de son kullanma tarihi geçmemiş bile olsa bazı mamalarda ki ambalaj hatası nedeniyle hava alabilir ve bozulmuş olabilir. Bu nedenle ishale neden olabilir. Ya da annelerin sık yaptığı hatadır mamayı hazırlarlar bebek yarısını içer kalan yarısı dışarıda bekler bir saat iki saat  filan kalan mamayı bebeğe tekrar veririler. Bu durumda da bozulmaya bağlı ishal söz konusu olabilir mikrobik ishal mamayla beslenen bebeklerde olabilir.

Dikkatini Çekmedi Mi ?  Bebeğin Cinsiyeti: Ne Zaman Belli Olur?

Yorum yapın