Gebelik Döneminde Faydalı Çaylar

Hamileliğinizde içeceğiniz bitki çayları sizin için gerçekten faydalıdır ancak bazı türlerinin erken doğum ve düşük riskini attırdığını bilmelisiniz.

Ihlamur, zencefil, papatya, rezene, kuşburnu, yeşil çay ve tüm meyve çayları hamilelik döneminizde, sizin için çok faydalıdır. Bu yüzden bitki çaylarını günde iki fincana kadar rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Gebelik Döneminde Faydalı Çaylar

Ihlamur
Bağışıklık sisteminizi güçlendirerek, grip ve soğuk algınlığına karşı sizi korur. Ihlamurun ödem çözücü etkisi olduğundan, böbreklerinizi yormadan, vücudunuzda biriken ödemi indirir.

Papatya

Sindiriminizi kolaylaştırarak, sizi ruhsal açıdan rahatlatır. Sakinleştirici etkisi bulunur. Uykusuzluk probleminiz varsa, papatya çayı iyi gelecektir.

Rezene

Bağırsaklarınızda gaz oluşmasını engelleyip, sizi rahatlatır ve sindiriminize yardımcı olur. İştahsızlık probleminize iyi gelir. Ayrıca emzirme döneminizde de süt veriminizi artırır.

Zencefil

Bulantılarınızı önler, şişkinlik hissinizi azaltır, hazımsızlığınızı düzeltir.

Kuşburnu

C vitamini açısından oldukça zengin bir bitkidir. Hastalıklarınızda vücudunuzdaki genel direnci sağlar. Ayrıca ödem söktürücü özelliği de bulunmaktadır.

Yeşil Çay

Yeşil çaydaki kafein, siyah çaya oranla daha az olduğundan tercih sebebiniz olmalıdır. Kan dolaşımınızı düzenleyici, soğuk algınlığına karşı koruyucudur.

Bitki Çaylarının Olumsuz Tarafları

Hamilelik döneminde, bazı bitki çaylarının olumsuz yan etkileri bulunmaktadır.

Adaçayı

Bu dönemde rahim kaslarınızı uyarıcı etkisi bulunduğundan adaçayı tüketmemelisiniz.

Keten Tohumu

Omega3 açısından zengin olmasına rağmen kanama riskinizi artırır.

Ahududu

C vitamini ve organik asitleri içeren birçok hastalığa iyi gelir, ancak doğum kasılmalarınızı başlatıcı etkisi bulunduğundan, tüketmemenizi öneriyoruz.

Sinameki

Kuvvetli müshil görevi görür, bağırsaklarınızdaki vitamin, mineral emiliminizi azalttığından tüketmemelisiniz.

Fesleğen, biberiye, yaban mersini, sarı kanturan, melisa yaprağı, aloevera, karahindiba gibi bitki çaylarını da, hamilelik döneminizde içmeniz erken doğum, kanama ve düşük riskinizi artırır. Bu yüzden tüketmemenizi tavsiye ediyoruz.

Yorum yapın