Adet Döneminde Hamile Kalınır Mı?

Adet Döneminde Hamilelik

Adet dönemine yakın gebelik gerçekleşmesinin ihtimali düşük olmasına karşın mümkündür. Adet dönemine yakın gebelik belirtileri ile karşılaşılması mümkündür. Çoğu zaman döllenme esnasında oluşan kasık ağrısı, baş ağrısı, karın ağrısı gibi durumlar adet belirtileri ile karıştırılır.  Dolayısı ile kişiler önceden gebe kaldıkları için belirtileri daha sonra anlamaktadır.

Adet dönemine yakın gebelik belirtileri çoğunlukla adet belirtileriyle karıştırılmasına karşın. Kadınların gebelik testi yaptırmaları önerilir. Regl döneminde hamile kalmak mümkün olan durumlardan biridir. Regl döneminde hamilelik ile karşılaşma oranı düşük olsa da dünya üzerinde bu dönemde gebe kalan kadınlar vardır.

Reglin Kaçıncı Gününde Hamile Kalma İhtimali Daha Yüksektir?

Adetken hamile kalma ihtimalini yükselten unsurlardan biri de adetin kaçıncı gününde bulunduğudur. Adetin ilk günlerinde gebe kalma ihtimali çoğunlukla daha düşüktür. Ancak gebeliğin oluşması için adetin son günlerinde harekete geçilmesi ihtimalini yükseltecektir. Dolayısı ile gebe kalmak isteyenler adetlerinin son günlerine doğru cinsel ilişkiye girebilirler.

Hamilelik Öncesi Son Regl Kaç Gün Sürer?

Hamilelik öncesi son adetin süresi normal adet süresi kadardır. Bu süre bazı kadınlar için 5 gün, bazı kadınlar için ise 3 gündür. Ancak adet periyodu daha yüksek olan ya da daha az süren kadınlar da vardır. Her kadının adet süresi ve adet esnasında yaşadıkları belirtiler ve bu belirtilerin şiddeti aynı değildir. Dolayısıyla adetin süresi de herkes için aynı değildir. Regl döneminde hamilelik isteniyor ise mevcut reglin bitmesine yakın cinsel ilişkiye girilmesi önerilir.

Reglken Kaç Kere Cinsel İlişkiye Girmek Gebeliğe Neden Olur?

Gebeyken girilen cinsel ilişki sırası ve hamilelik üzerinde bir hesaplama ya kanıtlanmış veri yoktur. Gebe olmak için adet döneminde cinsel ilişkiye girilebilir ancak cinsel ilişkiye kaç kere girileceği ve ne kadar sürmesi gerektiği gibi unsurlar kişiden kişiye farklılık gösterir, ilk cinsel birleşme esnasında gebe kalınabilir. Ancak ilk denemede değil, farklı denemelerde de gebe kalınma ihtimali bulunur. Regl döneminde hamilelik partnerlerin sağlık durumlarına da bağlı bir konudur ve kaç kere cinsel ilişkiye girilmesi gerektiği ile ilgili bir kesinlik yoktur.

Yorum yapın