Hamilelikte Sigara İçmek Fetus Haklarına Aykırı

Hamilelikte Sigara İçmek

Sigara sağlığa zararlı ve bunu herkes biliyor. Ancak hamilelikte sigara içerek sadece kendinize zarar vermekle kalmıyorsunuz. Uzmanlar hamilelik döneminde sigara içmenin fetus haklarına aykırı olduğuna dikkat çekiyor ve tüm anne adaylarını sigara bırakmaya çağırıyor.

Ülkemizde her yıl 1 milyon 500 bin bebek dünyaya merhaba diyor. Ancak araştırmalar, sağlıklı bir bebek istemelerine rağmen kadınların hamilelik döneminde yüzde 5 ile yüzde 20 arasında değişen oranlarda sigara içtiklerini gösteriyor. Sigaranın içindeki 3 bini aşkın maddeden özellikle nikotin, karbonmonoksit ve siyanid; fetusun anne karnındaki gelişimini olumsuz etkiliyor. Bu yüzden sigara içilmesi artık tüm dünyada fetus haklarına da aykırı olarak kabul ediliyor. Prof. Dr. Rıza Madazh, hamilelikte sigara kullanımının hem anneye hem de bebeğin sağlığına ciddi etkileri olduğunun bilindiğini dolayısıyla bu dönemde kesinlikle sigara içilmemesi gerektiğine dikkat çekiyor ve bakın neler anlatıyor.

Sigara Fetusu Nasıl Etkiliyor?

Düşük kiloda çocuk doğurma, erken doğum, plasentanın yerinden erken ayrılması, ani çocuk ölümü sendromu ve okul çağında düşük performans sigaranın zararlarından yalnızca bazıları. Sigaranın içinde 3000’den fazla kimyasal madde var. Bunların fetus üzerine etkileri kesin olarak bilinmiyor. Bu kimyasal maddeler içinde üzerinde durulan 3 tanesi; nikotin, karbonmonoksit ve siyanid. Prof. Dr. Rıza Madazh, bu maddelerin fetus üzerindeki etkisiyle ilgili olarak şöyle konuşuyor:

“Nikotin kuvvetli bir damar büzücü ajandır ve rahme giden kan akımını azaltarak etkili olabilir. Gelişme geriliğine neden olabilir, ayrıca kanın oksijen taşıma yeteneğini azaltır. Siyanid ise hücreler üzerinde toksik etkiye sahiptir.”

Sigarayı Bırakmanın Yararları

Hamilelikte sigarayı, özellikle 20. hamilelik haftasından önce bırakanların çocukları, sigara içmeyenler ile yaklaşık aynı kilolarda doğuyor. Ve bu da yenidoğan açısından son derece önemli ve olumlu sonuçlar elde edilmesini sağlıyor. Sigaranın bırakılmasının kalp hastalığı, akciğer kanseri, anfizem gibi hastalıkların önlenmesi açısından da çok önemli faydaları bulunuyor.

Dikkatini Çekmedi Mi ?  Bebek Bir Haftalıkken Belli Olur Mu?

Sigarayı Bırakma Yöntemleri

Sağlıklı bir bebek için sigarayı bırakmak isteyen hamilelere yardımcı olacak birçok yöntem var. Bu konuda hizmet veren gruplar, psikoterapi seansları ve yazılı dokümanlar yararlı olabiliyor, özellikle 5-15 dakika süren ve bu konuda deneyimli kişilerce uygulanan “Konuşma Seansla’nın sigara bırakımı konusunda oldukça etkili olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Rıza Madazlı sözlerini şöyle sürdürüyor: “Bu seanslar sayesinde düşük doğum ağırlıklı çocuk doğurma oranı yüzde 20 ve erken doğum oranı yüzde 17 oranında azalmıştır. Konuşma Seanslarında sigara kullanımının fetus, çocuk ve anne üzerine olumsuz etkileri hakkında detaylı bilgi verilir, ikinci aşamada, hamilenin sigarayı bırakma konusunda ne kadar istekli olduğu izlenir. Bu konuda ona yardımcı olunmaya çalışılır ve hamilelik kontrollerinde konu takip edilir.”

Sigara Ne Zaman Bırakılıyor?

Hamile kaldığını öğrenen kadınların önemli bir kısmı ilk üç ay içinde sigarayı bırakıyor. Sigarayı bırakabilenler, genellikle tiryaki olmayanlardır. Sigaranın bırakılmasında etkili faktörler; sigaranın çocuk üzerine olumsuz etkileri, bulantı-kusmaları artırması ve pek çok hamile tarafından bildirildiği üzere sigaranın tadının alınamamasıdır.

Sigaranın Bir Zararı Daha

Hamilelikte anne adayının sigara içmesinin bir zararı daha var. Yapılan son araştırmalarda, sigara içen kadınların çocuklarının ileride aşırı şişman olma olasılığının daha fazla olduğu saptandı. Almanya’nın Münih kentindeki Ludvvig Maximilan Üniversitesi’nden bilim adamları, 1999-2000 yılları arasında 6483 çocukla ilgili verilerin incenmesiy-le bu sonuca vardılar. Bilim adamları, American Journal of Epidemiology’de yayınlanan araştırmanın sonucunda, incelenen ailelerde 638 kadının hamileliği sırasında sigara içtiğini, bunların çocuklarının obez olması riskinin, anneleri sigara içmeyenlere göre 2 kat fazla olduğunun görüldüğünü belirttiler. Araştırmacılar, çocuğun aşırı şişman olma olasılığının, kadının hamilelikte içtiği sigaranın sayısıyla birlikte arttığına da dikkat çekti.

Dikkatini Çekmedi Mi ?  Hamilelikte Tansiyon Yükselmesi Bebeğe Zarar Verir mi?

Sigarayla, aşırı şişmanlık arasındaki bağlantının nedeninin kesin olarak bilinmediğini belirten bilim adamları, bunun nedenlerinden birinin, nikotine maruz kalmanın çocuğun beynini gelişme döneminde olumsuz etkilemesi ve bunun sonucunda da iştah kontrolüyle ilgili problemlerin ortaya çıkması olabileceğini kaydettiler.

Yorum yapın