Çocuklarda Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Ne Yapmalı?

Çocuklarda Bağışıklık Sistemi

Sonbaharın gelmesi ve kış aylarına geçişin yaklaştığı şu günlerde, kış ayında hasta olmamak ve bağışıklık sisteminizin güçlenmesini istiyorsanız yapmanız gereken basit şeyler vardır. Özellikle çocuklar kış aylarında çok sık hastalanırlar. Bunu nedeni enfeksiyonlara karşı çocuğun bağışıklığının zayıf olmasıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklardan kurtulabilirsiniz. Mevsim geçişlerinde insanlarda ki vücut direnci düşer ve hastalılara karşı korunmasız kalınır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek

Güçlü bir bağışıklık sistemi ile kendinizi daha enerjik, sağlıklı ve mutlu yapabilirsiniz. Bu sağlık açısından oldukça önemlidir. Ancak sağlığın temel koşulu dengeli ve düzenli beslenmektir. Bu durumda hastalanmamak için de bağışıklık önemlidir. İlk olarak bebeklerde ve yaşlılarda bağışıklık normal yetişkinlere göre daha önemlidir. Çünkü bebekler ve yaşlı kişiler hastalıklardan daha çok etkilenir ve iyileşmesi güç olabilir. Bu yüzden beslenmeye daha çok dikkat etmeliyiz ve bağışıklığı güçlendiren besinlere biraz daha ağırlık vermeliyiz. Pekâlâ, bu besinler nelerdir? İşte bağışıklık güçlendirici besinler:

Çocuklarda Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin

* Çocukların bağışıklığını güçlendirmek için, sebze ve meyve tüketimine dikkat etmek gerekir. Çocuklara daha fazla sebze ve meyve yedirmelisiniz. Sebze sevmeyen çocuklar için, sebzeleri blenderden geçirerek püre haline getirebilirsiniz. Kış mevsiminde meyve tüketmek de önemlidir. Bu yüzden kışın rahatlıkla bulunabilecek bol C vitamini olan meyveleri tüketebilirsiniz. Böylece çocuklarda vücut direnci artar.

 • C vitamini bakımından zengin olan portakal ve mandalina bağışıklık güçlendirici özelliğe sahiptir. Hastalıklara karşı portakal ve mandalina bol bol tüketilmelidir.
 • Böğürtlen ve kivi; C vitamini içeriyor ve vücut direncini artırarak hastalıklardan koruyor.
 • *Çocuklar siyah üzümü çekirdeği ile birlikte bol miktarda tüketmelidir. Kansere karşı koruyucu özeliği vardır.
 • *Çocukları asitli ve gazlı içeceklerden uzak tutun. Ayrıca bol bol su içmelerini sağlayın.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmek için uyku da önemlidir. Uyku düzeni olmayan çocuklarda vücut direnci düşmekte ve hastalılara yakalanma riski artmaktadır.
 • Sarımsak bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahiptir. Ayrıca mide ve bağırsak güçlendirici özelliği de bulunana sarımsak her yemeğin içinde bulunmalıdır.
 • Ispanak ve diğer yeşil yapraklı sebzeler; tam anlamıyla A vitamini, kalsiyum ve C vitamini deposudur. Çocukların ve 35 yaş üstü kişilerin daha fazla bu sebzelerden tüketmesi gerekir. 35 yaş üstü kişilerde Alzheimer riskini yüzde 50 azaltmaktadır.
 • Çocukların da sevebileceği mantar protein değeri açısından etin yerini tutabilirken, hastalıklara karşı direnci de artırır. Ancak mantarın zehirli türleri olabileceği için kültür mantarlarını tercih etmek daha sağlıklı olur.
 • Üzüm ve yaban mersini bol miktarda tüketilmelidir. Çünkü tam anlamıyla C vitamini deposudur.
 • Brokoli, bürüksel lahanası, lahana, karnabahar iyi birer beta karoten kaynağıdır ve serbest radikallerin zararlarına karşı vücudu korurlar. Aynı zamanda C vitamini ve kalsiyum içerirler.
 • Karaturp; Antibiyotik özelliklerine sahip yağları içerir ve enfeksiyonlara karşı etkilidir. İştah açıcı, idrar söktürücü, karaciğeri kuvvetlendirici ve safra söktürücü etkilere de sahip olan karaturpun suyunu içebilir ya da köklerini salata halinde taze olarak tüketebilirsiniz.

Yorum yapın